Jednym z najważniejszych elementów w wyposażeniu naszych domów, chociaż nadal przez większość niezbyt docenianych, jest dobre oświetlenie. Wielu ludzi nie zawraca sobie głowy jego projektowaniem, tylko wieszają wieszając przypadkowe lampy w pomieszczeniach, a tak naprawdę porządne oświetlenie wymaga odpowiedniego zaplanowania.

Należy mieć przy tym na uwadze kilka ważnych drobiazgów typu kinkiety czy rolety , bo każde miejsce w domu będzie wymagać czego innego, i od rodzaju wykonywanych tam czynności należy dobrać źródła światła. Pomieszczeniem, w jakim spędza się najwięcej czasu jest salon, i tam trzeba zamontować odpowiednio silne lampy. W salonach bardzo dobrze sprawdzają się lampy z kilkoma żarówkami i regulacją natężenia. Jeśli będzie chodzić o stylistykę, to wybór jest tu bardzo duży, wiele osób kupuje lampy klasyczne, inni będą z kolei woleć nowoczesne modele, z częściami ze stali lub szkła. W salonach świetnie będą się sprawdzać także – sprawdź te propozycje lampy stojące, które stanowią dodatkowe źródło oświetlenia, przydatne przykładowo przy oglądaniu telewizji albo wieczornym odpoczynku.

Kolekcja Sheep marki Nowodvorski Lighting

Autor: Nowodvorski Lighting
Źródło: Nowodvorski Lighting

Dwa odrębne źródła oświetlenia bardzo się też przydają w łazienkach i kuchniach. W tych pomieszczeniach przeważnie główną lampę wiesza się przy suficie, choć nie ma potrzeby, aby miała ona taką moc jak w salonach. W łazience kolejne źródło światła instaluje się obok lustra, tak żeby było w miarę jasno w okolicy umywalki. Za to w kuchniach coraz częściej używane jest punktowe oświetlenie blatów roboczych, przydatne podczas przygotowywania posiłków. Robiąc domowe oświetlenie pamiętać także trzeba o pokoju dla dzieci, w nim niewielka, dyskretna lampka nocna dla dzieci to podstawowe wyposażenie.

W czasie wybierania lamp należy także zwrócić uwagę na rodzaje zastosowanych żarówek. Oświetlenie nowoczesne to nie tylko wybranie miejsc, w jakich się powiesi lampy, ale także technologii, jaką użyto w żarówkach. Dobrze dopasowane zapewnią nie tylko odpowiednią ilość światła w pomieszczeniach, ale także przyniosą sporo oszczędności przy użytkowaniu.