W większej części wnętrz wykorzystuje się różnorodne rozwiązania w celu regulowania dopływu światła dziennego do wnętrza, a także w celach wyłącznie dekoracyjnych. Istnieje niezwykle szeroka gama tego rodzaju produktów, do tych celów stosuje się coraz to inne nowinki techniczne.

karnisz
Do najbardziej popularnych produktów tego typu zaliczają się firanki. Stosuje się je od bardzo wielu lat. Regulują wpadanie promieni słonecznych do pomieszczenia, jak również utrudniają zaglądanie z zewnątrz do wnętrza. Bardzo istotne są również cechy estetyczne firanek. Można je wieszać na wiele różnych sposobów, jak również w komplecie z zasłonami upinać w rozmaitych ustawieniach. Firanki szyte są z różnych tkanin. Tradycyjnie są białe, choć aktualnie stopniowo się od tego odchodzi.

RoletyDo zasłaniania okien chętnie stosowane są rolety. Ich działanie jest znacznie bardziej skuteczne niż w przypadku firan i zasłon. Rolety rzymskie są szeroko stosowane we wnętrzach. Ich zasada działania polega na uruchamianiu przy użyciu sznurka lub łańcuszka, przez co można roletę zwijać i rozwijać na dowolną długość. Rolety dostępne są w rozmaitych kolorach, niektóre są bardziej przezroczyste od innych- kliknij ten link. Mogą być także wzorzyste. Istnieją również rolety zewnętrzne. Pozwalają one na całkowite odcięcie dopływu słońca do pomieszczenia, z uwagi na szczelność. W wielu domach zasuwa się takie rolety na noc, by otrzymać zupełną ciemność wewnątrz. Rolety zewnętrzne uszyte są najczęściej z metalu lub (zobacz skleposwietlenie) tworzyw sztucznych, mogę być używane zarówno w oknach, jak i w drzwiach. Tworzą także dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniami.

AkcesoriaBy móc zawiesić zasłonę czy firankę, konieczne są specjalne akcesoria. Jednym z częściej wykorzystywanych są stalowe lub (zobacz stomatologiacichon24.pl) karnisze (ale czasem popularne są też karnisze metalowe pojedyncze. Na nich wiesza się firanki lub zasłony, posiadające gotowe uchwyty do zawieszenia lub przy użyciu specjalnych drewnianych kółek. Kolejnym rozwiązaniem mogą być szyny sufitowe. Na tych szynach wiesza się tak zwane żabki lub specjalne agrafki, które podtrzymują firankę lub zasłonę. Szyny takie charakteryzują się zróżnicowaną liczbą rzędów, w których umieszcza się żabki. Pozwala to na użycie kilku warstw materiału w celu udekorowania okien- więcej informacji.

Źródło: