Autor: Blomus, Legnoart, MENU
Wino nie przypadkowo nazywane jest napojem władców– konsumowane od czasów biblijnych towarzyszyło człowiekowi w najważniejszych etapach egzystencji. Jest czymś więcej niż pospolity napój alkoholowy i inne mocniejsze alkohole. Wiadomym jest, że rodzajów wina jest bardzo wiele– i wino winu nie równe.

Tradycja spożywania wina.W naszym kraju tradycja picia wina jest stale w fazie rozwoju, znajdujemy się strasznie w tyle za Państwami jak Włochy czy Francja w których wino jest świętowane a nie wypijane ze względów tylko zabawowych. Pomimo to, kultura spożywania wina jest coraz większa z roku na rok i świadomość jest lepsza w porównaniu do lat dziewięćdziesiątych.

Wino – czym może nas zaskoczyć?Gatunków wina mamy całe mnóstwo, przestudiowanie ich podstawowych gatunków jest bardzo długie i potrzeba do tego nie tylko wysublimowanego smaku ale i znajomości technikwina polskiedukcji wina. To o czym warto napisać to przede wszystkim uświadomienie tego, że każde wino niesie swoją historię – każda pochodzi z innej części świata i wytworzona została z różnych szczepów winogron, posiadała swój własny czas leżakowania i inne warunki. To wszystko wpływa na niezwykły aromat tego szlachetnego trunku.

Wina-które kupić do dania?Selekcja wina jest skomplikowana i zależy od sytuacji, rodzaju dań z którym wina będą konsumowane i osobliwego wyczucia smaku oraz gustu. I tak wymieniając podstawowe rodzaje mamy wina białe, czerwone, wytrawne lub półwytrawne, słodkie, z dużą lub małą ilością tanin. W Polsce bardzo popularne są wina gruzińskie i francuskie. Wynika to przede wszystkim z ich bardzo wykwintnego gatunku winogron (sprawdź szczepy winogron w polsce) i niewygórowanej ceny. Doskonale komponują się do większości dań oraz świetnie smakują.

Entuzjastów kultury picia wina mamy w Polsce coraz więcej i są to fanatycy potrafiący bardzo długo prowadzić konwersację o bukiecie smakowym i przeprowadzić analizę tego trunku. Gdy mamy wśród znajomych taką osobę to możemy być przekonani, że dobrego wina nigdy nie będzie u nich za za wiele a skrzynki na wino czy ozdobne stojaki będą zawsze wyśnionym upominkiem.