Od pewnego czasu da się w naszym kraju spostrzec duże zafascynowanie tematem win. Wiele osób wybiera kupno dobrego wina do kolacji, w miejsce zgrzewki piwa albo innych, tak lubianych w Polsce, alkoholi.

Razem z naszym wstąpieniem do Wspólnoty Europejskiej, nasz kraj zalała fala niedrogich, a bardzo dobrych pod względem jakości, win z całej Europy. Stąd też obecnie nie trzeba stać się bogatym znawcą, by uprzyjemnić sobie wyjątkowy posiłek lampką wyśmienitego wina.

stojak na wino

Autor: Rosendahl
Źródło: Rosendahl

Pomimo takiej szarży na wino i bardzo dobrej specjalistycznej literatury na ten temat, ciągle jeszcze w naszej ojczyźnie funkcjonuje nieprawidłowe nazewnictwo.

Sprawdź więcej szczegółów, a zgłębisz podobne treści, które na pewno także Cię zainteresują. Nie zwlekaj więc i użyj linku tempranillo !

Zapewne każdy z nas wita kolejny rok kieliszkiem szampana. Otóż to! W rzeczywistości niewiele osób wie, że szampan to wino musujące, które jest produkowane w Szampanii, jednym z obszarów Francji, niedaleko od Paryża. Wszystkie inne trunki, robione wedle takiej samej receptury nie posiadają prawa do tej nazwy.
W naszej ojczyźnie uwielbiamy legendarne „igristoje”, głównie ze względu na śmiesznie niską cenę. Ale czy nie można by odejść od tej niezbyt eleganckiej tradycji i skusić się następnym razem na coś bardziej wyrafinowanego? Tym bardziej, że teraz dobre wina musujące spotkamy też w naszych ukochanych supermarketach w wyjątkowo atrakcyjnych cenach oraz online.

Trzeba także zerwać z tym złym nawykiem, że tego typu wina pije się jedynie z okazji Sylwestra. Otóż, w państwach, gdzie kultura picia wina (zobacz: wina francuskie) stoi na wyższym poziomie, porządne wino prosecco jako aperitif nikogo nie zadziwia. Wszystkie wina musujące, ze względu na swoją lekkość oraz miły owocowy aromat idealnie pasują do letnich przyjęć.

Przyjemne bąbelki w tego typu winach biorą się z tradycyjnej fermentacji. Z tym, że słynne włoskie prosecco fermentuje nie w butelce, jak to bywa w przypadku szampana albo pozostałych typów wina musującego, lecz w wielkich zbiornikach. Jest to metoda o wiele tańsza, dlatego dobre wino prosecco kosztuje o wiele mniej od „szampańskich”. Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem będziemy wybierać wino na letnie przyjęcie.