To, jaki typ oświetlenia użyty jest w określonym wnętrzu, jest niezwykle istotne. Na co dzień nieraz bagatelizuje się rolę właściwego oświetlenia. Powinno być ono odmienne dla każdego rodzaju wnętrza, a przy tym musi spełniać rozmaite wymagania. Od odpowiedniego światłauzależniona jest wygoda w pracy i przebywania w danym wnętrzu. Światło wywiera także duży wpływ na ludzkie zdrowie.

Przy nieprawidłowym lub niedostatecznym oświetleniu wzrok szybko się męczy. Długotrwałe siedzenie w takim pomieszczeniu prowadzi czasami do schorzeń lub osłabienia wzroku, jak równie do przemęczenia i bólu głowy. Groźne jest w szczególności niewłaściwe oświetlenie w miejscu pracy, gdzie spędza się zazwyczaj dużo godzin każdego dnia. Niezależnie od faktu, czy używane są lampy klasyczne, czy nowoczesne świetlówki, w każdym wnętrzu trzeba zorganizować dostateczne i odpowiednie światło.

Oświetlenie kuchenne

kuchnia

Autor: Centrilobular
Źródło: http://www.flickr.com

Kuchnia to miejsce, w którym? zwykle wykonuje się wiele precyzyjnych czynności. Oprócz światła dziennego potrzebne jest więc właściwe światło (serwis www) sztuczne. Posiada to tym większe znaczenie w przypadku kuchni, która nie posiada okien. Kuchnie tego rodzaju najczęściej można spotkać w restauracjach. Czynności takie jak na przykład krojenie jarzyn wymagają dobrego oświetlenia, w innym przypadku człowiekowi grozi niebezpieczeństwo. Oświetlenie kuchni najczęściej złożone jest z wielu części. Oprócz górnego źródła światła często stosuje się inne, na przykład nad kuchenką gazową. Można więc ustawiać w różny sposób dopływ światła w zależności od wykonywanej czynności.

Światło w łazience

Światło w łazience także jest niezwykle ważne. W pomieszczeniu tym wykonuje się wiele zabiegów higienicznych, do których potrzeba silnego oświetlenia. Lampy łazienkowe (zobacz plafon lazienkowy) powinny być rozmieszczone w różnych punktach. Bardzo ważne jest, by lustro było właściwie oświetlone. Z tego powodu czasami w komplecie z lustrem do łazienki są specjalne źródła światła. W nowoczesnych, ekskluzywnych łazienkach często również jest możliwość dowolnego przyciemniania oświetlenia, tak by można było otrzymać efekt relaksującego półmroku. Może to być przydatne przy kąpieli, której celem jest odpoczynek i odstresowanie się.