Może to moda na slow life, może tęsknota za tym co minęło, kiedy to bliscy sobie ludzie obowiązkowo spotykali się przy stole na śniadania, obiady i kolacje? Grunt, że stół w naszych domach stał się bardzo ważny. Często, stanowi główną i jedyną ozdobę jadalni. A nie lada to wyczyn, ponieważ to właśnie w jadalni przebywamy sporo czasu. To tam odpoczywamy i tam prowadzimy ważne rozmowy dotyczące życia rodzinnego. Meble do jadalni to zakup na lata, dlatego warto pokusić się o klasyczne modele, które sprawdzą się niemal w każdym stylu i pozostaną z nami na długie lata. Dobrze, gdy pasują do drzwi i okien w mieszkaniu. Wenge i sosna? Niestety koszmarne połączenie, jednak zawsze możemy pozostać przy klasycznej bieli. To szyk i ponadczasowość. A ta nigdy się nie znudzi.

jadalnia

Autor: KLOSE
Źródło: KLOSE
Jakich stołów należy wypatrywać? Długich. Co najmniej na sześć, osiem osób. Szklanych i metalowych, odziedziczonych po dziadkach lub drewnianych – zależnie od wymagań i gustu. Czasami nie posiadają krzeseł do kompletu, przez co jesteśmy w stanie dać upust fantazji. Nie obawiajmy się połączeń: metal, plastik, drewno. Interesująco wyglądają również krzesła odrestaurowane, z pchlich targów lub lat 60. połączone z białym, minimalistycznym stołem.

Do wyboru mamy krzesła z siedziskami tapicerowanymi lub twardymi. Z pewnością bardziej eleganckie i wygodniejsze są te pierwsze, jednak decydując się na takie krzesła, wskazane jest zwrócić uwagę na jakość materiału pokrywającego siedziska

jadalnia

Autor: Modern Gypsum
Źródło: Modern Gypsum

gdyż na tkaninie szybko widać zaplamienia. Nie jest to więc najlepsze rozwiązanie do mieszkań, w których mieszkają dzieci i zwierzęta.

Mało odporny na plamienie, delikatny materiał szybko się zniszczy i konieczna będzie wizyta u tapicera.

Nie zapominajmy też o wygodzie: jedna osoba siedząca przy stole potrzebuje co najmniej 60 cm wzdłuż batu.
Istotną sprawą jest również oświetlenie. W jadalni toczy się życie rodzinne, toteż pomieszczenie to wymaga większego skupienia z naszej strony. Idealnie sprawdzą się kinkiety (polecamy słupki ogrodowe) – po jednym z każdej strony komodylub okna. Tak urządzona jadalnia przyniesie nam satysfakcję i miło spędzone chwile w gronie rodzinnym.