Wytwory ceramiczne otrzymuje się w wyniku wypalenia gliny w określony sposób. Wytwory te wykonywane są i stosowane od wielu lat. Właściwie w każdym domu można znaleźć przedmioty ceramiczne, zwłaszcza zaliczające się do akcesoriów kuchennych. Należą do nich przykładowo serwisy obiadowo-kawowe, zazwyczaj porcelanowe.

serwis obiadowy

Produkty ceramiczne mają zastosowanie w rozmaitych aspektach życia. Na dużą skalę wykorzystywana jest również w łazienkach, między innymi do produkcji umywalek, wanien czy ubikacji. Kuchenne produkty ceramiczne dostępne są w wielu wariantach; przede wszystkim właściwa ceramika obejmuje różne rodzaje materiałów, w zależności od wykorzystania. Ich ceny również są zróżnicowane.

Porcelana śniadaniowa

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem szanowanych typów mas ceramicznych jest porcelana. Jest to tworzywo niezwykle wysokiej jakości, o dużym zastosowaniu. Używany jest przykładowo jako część oprzyrządowania laboratorium chemicznego. Przede wszystkim jednak łączona jest z akcesoriami kuchennymi, takimi jak na przykład zestawy obiadowe. Zestawy takie, nazywane powszechnie serwisami, są wykorzystywane już od wielu lat. Zestaw tego rodzaju, w zależności od zastosowania, tworzą różne części akcesoriów stołowych (polecamy meble meble drewniane warszawa do jadalni od Damnet).

Naczynia z porcelany

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Na przykład zestaw obiadowy zawierać będzie na pewno komplet większych talerzy obiadowych oraz głębokich talerzy na zupę. Dostępne są również przedmioty o charakterze opcjonalnym, jak na przykład waza do zupy. Natomiast zestaw kawowy, jak sama nazwa podpowiada, używany jest do podawania kawy. Tworzyć go będą takie elementy jak filiżanki, talerzyki czy czajniczek kawowy. Takie serwisy również w większości przypadków wykonane są z porcelany.

Zakłady produkcyjne

Na rynku rodzimym funkcjonuje wielu producentów wyrobów ceramicznych. Są to przedmioty do użytku codziennego albo ekskluzywne serwisy porcelanowe w typie odświętnym. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wyrobów jest ceramika produkowana w Bolesławcu. Cechą charakterystyczną jest użycie wzoru kropki oraz utrzymanie produktów w barwach granatowej i białej.

U wytwórców akcesoriów porcelanowych z kolei, takich jak na przykład Lubiana, można nabyć takie produkty jak serwisy obiadowe i inne.

Źródło: Damnet