W jaki sposób rozwój współczesnej techniki i ludzkiej inwencji twórczej ułatwia i umila przygotowywanie posiłków

Przywykło się sądzić, że aneks kuchenny bywa domeną pani domu, chociaż równie często słyszy się stwierdzenie, że to gospodarze są najwspanialszymi kuchcikami. Niezależnie od tego, kto w mieszkaniu gotuje, aneks kuchenny należy doposażyć w odpowiednie akcesoria. Z racji tego, że jedni preferują zdrową żywność, a drudzy popularne rodzime dania, w domowych półkach znajdują się przeróżnego gatunku garnki i urządzenia kuchenne.
Dzięki rozwojowi techniki i inwencji twórczej projektantów w ostatnich czasach wiele się zmieniło w sztuce kulinarnej. Na tych zwyczajnych i wirtualnych półkach pojawiają się co rusz nowości przyprawiające starsze pokolenie o zawrót głowy. Niegdyś rodzice smażyli frytki w rondelku, a obecnie dorosłe już dzieci nie wyobrażają sobie życia bez frytkownicy.Kulinarne nowości kojarzone ze smażeniem nie ograniczają się do powyższego przykładu. Niegdyś ogromnego wyboru w sklepach nie było, a obecnie są łatwo osiągalne: żeliwne patelnie, patelnie grillowe, patelnie ceramiczne, patelnie teflonowe, patelnie z kolorowego żeliwa. No cóż, wybór jest tak olbrzymi, że takie enumeracje zaczynają brzmieć jak litania.

W trakcie rodzinnych bądź okolicznościowych zebrań przy stole, wcześniej czy później rozmowa przejdzie na tematy prawdziwie kulinarne, czyli przykładowo na wzmiankowane wyżej żeliwne patelnie. Posiadają one swoje plusy: są trwalsze i dłużej zachowują temperaturę niż te ceramiczne, ale jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę to, że są cięższe, a przyrządzanie posiłków jest bardziej czasochłonne. Szczególnie będą nią jednak zauroczeni początkujący adepci sztuki kulinarnej, bo kotlety zawsze równomiernie się na niej usmażą. Panie na pewno spostrzegą, że patelnie z kolorowego żeliwa podczas przyrządzania posiłków uświetnią wystrój wnętrza pomieszczenia kuchennego, jeżeli będą posiadały pasujący doń kolor. Z całą pewnością dobrze posiadać w domu przynajmniej dwie żeliwne patelnie, na wypadek remontu oraz zmiany koloru murów. Panowie natomiast zastanowią się, czy w ogóle warto posiadać w domu patelnie grillowe, bo przecież do tej pory popularny grill wystarczał.

O tym, czy patelnie grillowe lub patelnie z kolorowego żeliwa naprawdę bywają konieczne, zdecyduje liczba wolnych półek w aneksie kuchennym albo spiżarce. Potraktowanie patelni jako elementu kuchennej scenografii raczej odpada. Żeliwne patelnie, podobnie zresztą jak i te pozostałe, posiadając regularną styczność z wrzącym tłuszczem, bywają trudne do utrzymania w czystości i nawet zmywarka będzie mieć trudności z ich doczyszczeniem. Można też pomyśleć o umieszczeniu nieczęsto używanych patelni w innym pomieszczeniu, na przykład na strychu. W takim jednak wypadku za często eksploatowane raczej nie będą i ich zakup najzupełniej mija się z celem.